Jak účinně odstranit zubní kaz v pohodlí domova

Jak účinně odstranit zubní kaz v pohodlí domova

Úvod do boje se zubním kazem

No tak, přátelé, jestliže vás trápí zubní kaz, aniže byste si to chtěli přiznat, těšte se, protože dneska to bude hodně živé. Posuďme tohle: zuby jsou jako hvězdy na obloze naší pusy – měly by zářit, ale občas se na některé začne lepit malá temná skvrna. A představte si, že byste mohli tu skvrnu odstranit doma, bez návštěvy zubaře, který vás vrtáčkem pronásleduje i ve snech.

Než se pustíme do našich domácích procedur, povězme si něco málo o tom, co nás vlastně trápí. Zubní kaz! To slovo zní jako konec světa, že? Je to však obyčejné bakteriální onemocnění, které způsobuje rozklad zubní tkáně a nezastaví se jen tak. Ty malé bachraté tvory si ve vašem království chrupu pořádají rauty a vy? Vy se pak divíte, proč vám to v ústech nevoní jako po mátě.

Jak to tedy doma zkusit vyřešit, bez toho, abychom nutně volali SOS na číslo zubní pohotovosti? Musíme mít na paměti, že nějaké ty domácí pokusy mají smysl při prvních stádiích zubního kazu, kdy se ty nepříjemnosti ještě dají zabalit a poslat zpátky tam, odkud přišly. Hlavně nečekejte zázraky, když už máte díru jako kráter, že se nám to doma zázračně vyplní.

Prevence je základní kámen

Přátelé, jak v životě, tak i v péči o zuby – prevence je naprostým základem. V tomhle ohledu je to jako s vášním vztahem. Když se nebudete pravidelně starat, začne to časem haprovat. Takže pojďme si říct něco o tom, jak udržet vaše perleťové poklady v top kondici. Je to dennodenní rutina, jako mytí rukou nebo procházka se psem.

Jestli nechcete, aby se bakterie seběhly na pařbu zrovna na vašich zubech, musíte jim předvést taneček s kartáčkem a pastou minimálně dvakrát denně. Jen tak si udržíte auru čistoty, kterou ty potvůrky nesnášejí. Stejně jako vám nechutná špenát, co? A flossing, známe to? Ano, ta věc se zubní nití. Klidně si představte, že jdete na lov posledních kousků jídla mezi zuby. Úlovky poté pohřbíte ve vodě ze sklenice, a ne ve vzduchu, přátelé.

Nezapomeňme ani na ústní vody s fluoridem, které působí jako ochranný štít – nepustí nic zlého dál a vlastně vás chrání jako městská hradba. A pozor na zrádné potraviny a nápoje, co se vám snaží nahnat strach. Sladkosti, sycené nápoje a občasné pokoušení v podobě toho tuhého uzeného sýra, co se vám točí na jazyku ještě tři dny. Tohle všechno zkazí nejen vaši dietu, ale i zuby.

Zázračné domácí přípravky

Takže, po tom všem mravenčím šetření a péči, se nám přece jen nějaká ta nepřítelkyně kaz nastěhovala do developerky zubu. Co s ní? Sáhnout po domácích přípravcích je jako vytáhnout starý dobrý recept babičky na kašel. Jsou bezpečné, přírodní a někdy i chutné!

Soda bikarbona má účinky na zuby téměř jako kouzelná hůlka. Připravte si pastu z vody a sody a pečlivě ji naneste na zoubky. Nejenže pomůže neutralizovat kyseliny v ústech, ale jako bonus vám ještě zpěví zoubky. Ale nepřehánějte to, vaše sklovinu nesmíte zničit.

A co takhle kokosový olej? Ten je jako univerzální superhrdina, co se stará o všechno – můžete s ním vařit, hydratovat pokožku a ejhle – účinkuje i proti zubnímu kazu. Tallinn Tema ušlechtilé působení podporuje oil pulling, což je technika, při které si olejem vyplachujete ústa a doslova "vytahujete" bakterie ven z úst. Je to jako když se snažíte vypravit hostel plný nezvaných hostů.

Stačí říct tyčinka skořice a část z vás už má v nose její omamnou vůni. No, skořice není jen skvělá do perníčků, ale její olej má antibakteriální vlastnosti, které jsou v boji proti kazu neocenitelné. Jen pozor, abyste se nepřecukrovali jako na Vánoce.

Moderní vychytávky pro domácí péči

Ale počkat, nežijeme v době, kdy se zuby čistily prstem obaleným v látce, takže máme k dispozici moderní vychytávky. Jaké to jsou? Ty čistí, bělí, masírují a zpívají vám písně ráno do koupelny. Tak trochu.

Elektrické zubní kartáčky jsou našimi nejlepšími kamarády v koupelně. Mají neuvěřitelnou přesnost a při použití správné techniky jsou schopni dostat se na místa, kam váš ruční kartáček nemá šanci. Nezapomeňte na to, že také musíte vybrat správný druh kartáčku a neškrábat si dásně ušlechtilostmi, které jsou příliš tvrdé.

A co voda? Vodní irrigátory, neboli vodní flosy. Stříkají pod tlakem vodu nebo ústní vodu a demontují všechnu nečistotu, která se snaží z vašich zubů učinit domov. Je to jako kdybyste měli doma malou myčku tlakem podobnou tomu, jako když jdete čistit auto, pouze v mini verzi.

Dobrá, vezmeme to ještě dále – ultrazvukové čističe. Ty jsou jako ti tichý kluci ve třídě, co všechno ví, ale moc to neprozradí. Ultrazvukem vám rozpráší plak a zubní kámen na prach a pokud jej používáte správně, jsou efektivním pomocníkem ve vaší arzenálu zubních nástrojů.

Otázky a mýty o domácích prostředcích

V tomhle se nemýlíme, že? Vždyť internet nás bombarduje spoustou "geniálních" domácích receptů na vše. Ale když přijde na zdraví zubů, měli bychom si dát pozor.

Nejednou jsem slyšel o lidech, co si leští zuby jahodami. Ovocné, tak to určitě bude zdravé, ne? Ale opak je pravdou – kyselina obsažená v jahodách může spíš ublížit vaší sklovině než pomoci. Takže se raději podívejme na ovocný salát jako na dezert, a ne jako na část našeho zubního režimu.

Další skupina rytířů domácích receptů klade přísahu octu, konkrétně jablčnému. Jeho prý kyselost donutí veškeré bakterie v ústech, aby se sbalily a odjely na dovolenou. Ale zase, pozor na to kyselé. Mohli byste si začít kazit zuby ještě rychleji.

No a pamatujete na horké letní dny, když jste jako dítě běhali venku a matka vám říkala, abyste "nepili z módně vypadajícího hadice, protože voda z kohoutku je čistější"? Vod z kohoutku mnohdy obsahuje fluorid a je regulována, aby podpořila naše zdraví. Při používání neznačkové nebo nefiltrované vody v domácích ústních vodách můžeme riskovat víc, než bychom chtěli.

Kdy je nejvyšší čas zavolat zubaři?

Povídal nám táta, že zubař je naším přítelem, ale kolik z nás v tom čase polykalo slzy? No dobře, domácí metody mají svá omezení. A někdy, ať se na hlavu stavíme, přichází čas, kdy musíme zvednout telefon a umluvit si tu neoblíbenou schůzku.

Pokud trpíte trvalou bolestí, která neustupuje, nebo pokud se vám vytvořil nějaký opravdový kráter, který by se dal pozorovat i na mapách Google Earth, pak je vysoce pravděpodobné, že je zapotřebí profesionální pomoc. Také stálá přítomnost zubního kazu a prohlubující se díry jsou na seznamu signálů SOS pro zubaře.

Mějme na paměti, že zubař je odborník, který prošel roky tréninku a vzdělávání, aby mohl spravovat a zachraňovat zuby. Ano, návštěva může vypadat jako plížení na popraviště, ale pamatujte, že jde o investici do vašeho zdraví a dokonce i do vašeho budoucího úsměvu na fotkách na Instagramu.

Takže shrnu – ať už se doma snažíme jakkoliv, někdy se bez draze platícího zubaře prostě neobejdeme. Ale pokud se vám podaří alespoň částečně odstranit ten zubní kaz doma, berte to jako malý osobní úspěch a připíšte si bodík do vašeho zubního životopisu.

A na závěr přátelé, pamatujte – smějte se, jezte rozumně, myjte zuby a především… smějte se! Ano, řekl jsem to dvakrát, protože bez úsměvu byste si dělali jen poloviční radost.

Releted Post

Tomáš Macháček

Tomáš Macháček

Jsem zubní lékař se specializací na stomatologii. Provozuji vlastní praxi ve městě Plzeň, kde pomáhám lidem dosáhnout a zachovat úsměv snů. Kromě toho také rád píšu a sdílím své odborné znalosti ohledně péče o zuby na různých platformách. Jsem vášnivý o své práci a věřím, že každý si zasluží zdravý a krásný úsměv.

Komentáře

Odeslat komentář