5 nejčastějších otázek o fixních rovnátkách

5 nejčastějších otázek o fixních rovnátkách

Co jsou fixní rovnátka

Jsem si jistá, že máte spoustu otázek ohledně fixních rovnátek. Já osobně jsem je nikdy neměla, ale můj pes Max jim chápe jakožto odborník na zuby - a ne, to není žert, Max miluje hračky na žvýkání pro parodontální péči. Ale zpět k tématu. Fixní rovnátka, obecně nazývaná také "kliky" nebo "braky", jsou ortodontické nástroje, které se používají k dlouhodobé korekci nepravidelných nebo špatně seřazených zubů. Jsou to malé kovové, keramické nebo plastové úchyty, které jsou připevněny na zuby a spojeny drátem. Nyní se dostáváme k otázkám, které mi kladete nejčastěji.

Jak dlouho budu muset nosit fixní rovnátka?

Nejčastější otázka, kterou mi lidé kladou, je "Jak dlouho budu muset nosit rovnátka?". Musím se vás zeptat, zamysleli jste se někdy nad tím, jak dlouho trvá, než se zub dostane na své místo? No, je to docela dlouhý proces. Průměrně je období nošení fixních rovnátek od 12 do 24 měsíců. Ale záleží na mnoha faktorech, jako je věk pacienta, zdravotní stav zubů a jak jsou zuby posunuté. Třeba moje kamarádka Milada musela nosit rovnátka celé 3 roky! Což je docela dlouhý čas, ale věřte mi, že to stálo za to. Její úsměv teď vypadá jako z reklamy na zubní pastu.

Jak se správně starat o fixní rovnátka?

Jsou tady nějaké otázky týkající se péče o fixní rovnátka. Musíte si uvědomit, že vaše zuby jsou teď jako malý poklad, který potřebuje extra péči. Musíte se vyhnout některým druhům potravin, jako jsou tvrdé, lepkavé nebo křupavé potraviny, a neměli byste pít sladké nápoje. Je také důležité čistit zuby po každém jídle. Nezapomeňte si počistit zuby speciální zubní nití pro rovnátka a také zubní kartáčekem, který dokáže dostat kartáček do všech malých koutků vašich zubů a rovnátek. Můj Max je můj osobní zubní hygienista. Má takový talent, že dokáže najít i tu nejmenší drobeček mezi zuby!

Jaký je postup při léčení s rovnátky?

A co proces léčení s rovnátky? No, to je další často kladená otázka. Lékař nejprve provede podrobné vyšetření a následně se společně domluvíte na nejvhodnějším řešení. Po nalepení rovnátek budete pravidelně docházet na kontrolu, kde lékař postupně upravuje polohu zubů. Je to trochu jako hračka Rubikova kostka, jen s tím rozdílem, že místo nějakého nesmyslného hracího pole máte úsměv jako z obrázku.

Jaké jsou výhody fixních rovnátek?

Když se bavíme o výhodách fixních rovnátek, první věc, která mi napadne, je jeden z mých starých přátel skautů, Petr. Petr byl jednou táhnut za zuby svým rovnátkem na laně při hře na táboře a přestože to vypadalo docela divoce, jeho zuby byly perfektně rovné a krásné. Což je v podstatě výhoda fixních rovnátek - opraví téměř jakýkoli problém s vaším chrupem. Může zlepšit vaši výslovnost, posílit důvěru v sebe sama a samozřejmě udělat váš úsměv nezapomenutelným.

Kolik stojí fixní rovnátka?

A teď přicházíme k otázce, která je pro většinu lidí nejdůležitější. Kolik stojí fixní rovnátka? No, musím říct, že tady opravdu vstoupíme do pole variabilit. Cena rovnátek se může pohybovat od několika tisíc do desítek tisíc korun. Může záviset na mnoha faktorech, například na složitosti případu, na materiálu rovnátek nebo na tom, zda bude třeba i další léčba, jako například extrakce zubů nebo operace čelisti. Ale já bych řekla, že investice do zdravých a rovných zubů stojí za to.

Mohou fixní rovnátka způsobit bolest?

Moje poslední a také velmi častá otázka je: "Mohou fixní rovnátka způsobit bolest?" Musím říct, že ano, mohou. Ale není to tak hrozné, jak si možná myslíte. Při nalepování rovnátek byste neměli cítit žádnou bolest. Teprve poté, co je lékař začne upravovat, můžete cítit určitý tlak nebo nepohodlí. Ale tato bolest by měla být dočasná. A kdyby byla silnější, vždy je možné sáhnout po nějakých lékách proti bolesti. No, jak říká moje babička, "Krása vyžaduje oběť". A já si myslím, že výsledek v podobě krásného úsměvu, určitě stojí za tu oběť.

Závěrem,

Můžeme tedy říci, že fixní rovnátka jsou účinným nástrojem pro korekci špatně seřazených zubů. Ačkoli nošení může být někdy nepohodlné a zpočátku může být nákladné, výsledky mohou být ohromující. Fixní rovnátka mohou zlepšit vaše sebevědomí, výslovnost a dokonce i zdraví. Takže pokud přemýšlíte nad tím, zda si nechat napevno připevnit rovnátka, moje rada je, zajděte k zubnímu lékaři, poraďte se s ním a zjistěte, jaké možnosti máte. A nezapomeňte mi poslat fotku vašeho nového, krásného úsměvu!

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Jana Hrušková

Jana Hrušková

Jsem stomatoložka se specializací na preventivní péči o zuby. Pracuji v soukromé stomatologické klinice v Olomouci, kde doufám, že pomůžu mnoha lidem ke zdravému a krásnému úsměvu. Ve svém volném čase ráda píšu blogy o péči o zuby a sdílím své odborné znalosti s veřejností. Mým cílem je povzbudit lidi, aby si uvědomili důležitost preventivní péče o zuby a jejich celkového zdraví.

Komentáře

Odeslat komentář