Jak účinně bojovat proti zubnímu plaku přírodními prostředky

Jak účinně bojovat proti zubnímu plaku přírodními prostředky

Proč se vůbec zabývat zubním plakem?

Si hráli na sheriffy a zloděje v dětství? Pak víte, že hledat skrýš s pokladem bylo vždy dobrodružství. A v mou ústní jeskyni se takový poklad skrýval – jmenoval se zubní plak. Tenhle neviditelný zločinec je příčinou mnoha dentálních nešvarů, a přestože jeho identifikace je těžší než u Bartoloměje Diaze objevit Mys Dobré naděje, stojí to za to. Nenechte se ošálit – i průzračný plak může vyvolat zubní kazy, paradontózu a mnoho dalších obtíží, které si žádný z nás nepřeje.

Plak dokáže být v ústech pořádný světoběžník. Toulá se okolo zubů, schovává se pod dásně a občas si udělá dovolenou na jazyku. A když mu táboríte pohodlný kemp s vydatnou večeří a skvělými podmínkami pro množení, neváhejte a vytáhněte proti němu své přírodní zbraně. No neberte to tak dramaticky - nemusíte rovnou sahat po sekery, postačí vám moudrost našich babiček a trocha znalostí moderních přírodních prostředků.

Ústní hygiena – první linie obrany

Svůj boj s plakem jsem začal po vzoru starých vojevůdců strategicky – udržováním pevné první linie obrany, známé také jako ústní hygiena. Každodenní rituál čištění zubů se stal mou zbrojí. Používám zubní kartáček s kvalitními štetinami, jemný zubní pastu a nezapomínám na mezizubní kartáčky a dentální nit. Jinak je to jako zapomenout doma meč při dobývání hradu – a to nechceme, že ne?

Někteří lidé čištění zubů odbudou rychleji než usain bolt stometrový sprint, ale já jsem se naučil být důkladný. Každý zub pročešu jako detektiv místo činu, hledám skryté úkryty plaku a vyčistím je s pečlivostí archeologa na vykopávkách. A když řeknu, že je čištění zubů souboj, myslím to smrtelně vážně. Má ústa? To je můj Colosseum. Zubní kartáček? Gladius. A plak? To je ten gladiátor, kterého musím porazit.

Strava proti plaku – spojenec v neviditelné válce

Aby nebylo čištění zubů jen Sisyphe práce, zjistil jsem, že musím deklarovat válku plaku i z druhého frontu – a tou je strava. S plakem se bojuje nejlépe, když do sebe nevrážíme tuny sladkostí a rafinovaných sacharidů, které se na zubech festují jako festivaloví návštěvníci na Rock for People. A tak se stalo z mých obědů pastvina rostlin, oáza neslazených nápojů a útoky na ovoce, které čistí chrup přirozenou cestou.

Samozřejmě, že občas propadnu lahodné chuti čokolády, kdo by odolal, že? Ale pamatuji si, že sladkosti jsou pro plak jako vánoční bonus, a tak si s nimi rozumě rozděluji čas – malá sladkost za odměnu sem a tam, ale jindy zase jablko nebo křupavá mrkev. Výborně totiž čistí zuby a stimulují produkci slin, které jsou přece jen jakousi přírodní myčkou, co umývá zbytky plaku.

Přírodní pomocníci na zubní plak

Když už se rozpovídám o zubech jako o svém životním poslání, nesmím zapomenout na přírodní pomocníky. Povídaly mi o nich naše babičky a tyto rady jsou cennější než skalpy získané v boji. Například jedlá soda je takový malý kouzelník. Sodovou koupel pro zuby dělám jedinečnou směsí sody a vody a tou jsem dokázal už mnohé plaky odstartovat do plakátového nebe.

Další skvělý přírodní bojovník je tea tree olej, jenž má antibakteriální účinky a ve zdravém bytí se nikdy neztratí. Stačí kapku přidat do ústní vody a můj ústní vesmír se promění v zázračnou galaxii, kde bakteriální cizinci mají zakázán vstup. Avšak pozor, koncentrované esenciální oleje vyžadují obezřetnost, jsou jako mocný meč, který se musí používat s rozvahou.

Medicína z přírody – bylinky pro zdravý úsměv

Když už si povídáme o přírodních způsobech, nesmím vynechat léčivé bylinky. Jsem z Plzně, což sice spíš evokuje pivo a průmysl, ale i tady máme své zelené zákoutí a bylinkové zahrady. A právě bylinky jsou úžasné pomocníky v boji proti zubnímu plaku. Třeba šalvěj - její odvar používám jako ústní vodu a užívám ji klokáním jako malý rituální tanec, který doslova odhání duchy špatných bakterií.

Nebo heřmánek, který není jen dobrý na čaj, když vás chytne nastydnutí, ale jeho odvar může zklidnit podrážděné dásně a udržet ústní mikrobou v rovnováze. Myslím na něj jako na první pomoc, kterou vždy mám po ruce - ať už to je na poli bitvy proti plaku nebo když si při sledování hororu kousnu do jazyka. Ano, heřmánek dokáže kouzla i v takovýchto situacích.

Voda – nenápadná válečnice ve vaší bitvě

Největší tajná zbraň v boji s plakem? Voda! Pokud by se dělaly beauty contesty pro nejoblíbenější drink, voda by si odnášela korunku domů každý rok. Čistá, obyčejná voda má v boji s plakem absolutní prim. Dokáže odplavovat jídlo a bakterie ze zubů stejně dobře, jako pračka odplavuje skvrny z vašeho oblíbeného trička.

A nejen to! Pít dostatek vody po celý den udržuje sliny v pohybu – a to je klíčové. Sliny totiž jako řeka odplavují nečistoty a jsou trochu jako údržbář, co běhá s nářadím a spravuje tam, kde hrozí nebezpečí. Mám obvyklý trik - po každém jídle si propláchnu ústa, jako bych chtěl znovu nastartovat svou osobní myčku a odehnat tak jakékoliv zbytečné zbytky.

Nezapomínejme na dentální nit – pomůcka, co se dostane všude

V boji proti zubnímu plaku je dentální nit tou výsadkářkou, co pronikne do nepřístupné teritorie. Mezi zuby se mi přes den usadí takové příšery, že by z toho Indiana Jones dostal záchvat. Ale s dentální nití mám v ruce bič, kterým se rozhýbu a vyčistím tam, kam se můj zubní kartáček bojí vstoupit.

Pokaždé, když nit používám, připadám si jako chirurg v operačním sále. S táhlými, ale jemnými pohyby pracuji u každého zubu, vytahuji zákeřné kousky jídla a nedopustím, aby se zuby staly domovem nezvaných hostů. Ani nevím, kdo vymyslel dentální nit, ale měl by dostat Nobelovu cenu za přínos lidskému úsměvu - a když ne tu, tak alespoň nějaký šťavnatý fruit basket.

Zaklínač zubního plaku – směsi, které očarují

A nakonec se dostáváme k těm opravdu zvláštním kouzlům – směsím a receptům, které mi celá léta slouží a bojují po mém boku. Už jste někdy slyšeli o zubní pastě z kurkumy a kokosového oleje? K tomuto experimentu jsem se odhodlal jednou v noci pod plným měsícem a výsledky mě dostaly. Smícháním těchto dvou ingrediencí dostanete pastu, která není jenom přírodní, ale má i antiseptické účinky.

A co takhle vlašské ořechy? Kdysi mi jeden starý ořechář řekl, že když použijete jejich vnitřní obaly, uvaříte je ve vodě a pak použijete tekutinu na kloktání, svůj souboj s plakem vyhráváte. Nu což, směsi a recepty na zubní pasty mohou znít jako z pohádky pro dospělé, ale já jsem důkazem, že kouzla fungují i ve skutečnosti.

Na závěr chci říct, že boj s plakem je scorpiovský maratón - nekonečný, vytrvalý a plný obratů. Má cesta ke skvělé ústní hygieně byla dlouhá a kamenitá. Ale s myšlenkou na tyto přírodní zbraně, už mám svůj každodenní boj pod kontrolou, a můj chrup září světlem, které by zastínilo i Polárku. A přesně to přeji i vám – úsměv, který konkuruje světelným majákům, a zdraví, které je pevnější než hradby hradu Loket!

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Tomáš Macháček

Tomáš Macháček

Jsem zubní lékař se specializací na stomatologii. Provozuji vlastní praxi ve městě Plzeň, kde pomáhám lidem dosáhnout a zachovat úsměv snů. Kromě toho také rád píšu a sdílím své odborné znalosti ohledně péče o zuby na různých platformách. Jsem vášnivý o své práci a věřím, že každý si zasluží zdravý a krásný úsměv.

Komentáře

Odeslat komentář