Alternativy místo přirozeného zubu, možnosti a tipy pro zářivý úsměv

Alternativy místo přirozeného zubu, možnosti a tipy pro zářivý úsměv

Ztráta zubů: začínáme u základů

V životě se setkáváme s nejrůznějšími situacemi a jednou z takových může být ztráta zubu. Ať už je to kvůli nehodě, zubnímu onemocnění nebo během přirozeného procesu stárnutí, najednou se ocitáme ve chvíli, kdy náš úsměv není tak kompletní, jak bychom si přáli. Přemýšlíte, co dál? Jakým způsobem řešit, že nám v puse chybí kousek naší pýchy a lze to nějak esteticky a funkčně nahradit? No, vězte, že možností je celá řada a uvidíte, že některé jsou opravdu zajímavé. Teď nebudu skákat přímo na řešení, ale začneme klasicky od základů. Chci vám totiž říct, proč je tak důležité se o zuby postarat a co všechno hrozí, když nám tady nějaký ten zub chybí.

Proč je důležité nahradit chybějící zub

Když nám chybí zub, někdy to můžeme brát na lehkou váhu. „To nic není, jen jeden zub," řeknete si možná. Ale opak je pravdou! Když nemáme v ústech komplet všech členů zubní party, může to poznamenat nejen estetiku našeho úsměvu ale i zdraví celé naší dutiny ústní. Například sousední zuby mohou začít měnit pozici, protože jim chybí ten stabilizační kámoš, co držel formu. Navíc když nám v ústech vznikne prostor, do kterého se rád zabydlí ten největší švihák – zubní plak. A to, dámy a pánové, vede k dalšímu poškozování zubů. Takže vidíte, lepší je to řešit hned, jakmile se takový problém objeví, a nepodceňovat to.

První pomoc při ztrátě zubu

Když už se nám ten nešťastný okamžik stane a zub ztratíme, je dobré vědět, jak na to reagovat. Samozřejmě, pokud udeří hodina D a zub odejde do zubního nebe, není na čem dlouho váhat. Je třeba se co nejrychleji vydat k vašemu zubnímu lékaři. Jen on vám může poradit, co s tím a jak rychle problém vyřešit. A pokud jste takový smolař, že vám zub z úst doslova vypadl, vzpomeňte si na lekci první pomoci, kterou vám dnes přináším. Zub, pokud je to možné, zabalte do vlhkého hadříku, sáčku s mlékem nebo ho jednoduše držte v puse (pokud to situace dovoluje a nejedná se o hrozbu spolknutí) a spěchejte ke stomatologovi.

Nejběžnější řešení: zubní náhrady

Nyní se dostáváme ke způsobům, jak nahradit ty ztracené zubní trofeje. Na trhu je toho celá řada a každý si může najít to pravé podle svých potřeb a možností. Nejprve tu máme klasiku v podobě zubních mostů, které vyplní prázdné místo mezi stávajícími zuby. Je to takový zubní Golden Gate mezi břehy vašeho úsměvu. Dále tu máme částečné nebo celkové snímatelné protézy, řečeno lidově „umělý chrup". To je řešení přímo pro ty, kteří chtějí zažít pocit, že jejich zuby mohou mít i noční směnu mimo pusu. A pak jsou tu implantáty, moderní špion mezi zuby, který se zašroubuje přímo do kosti a vypadá a funguje jako váš vlastní.

Implantát - stálý obyvatel ústního světa

Když jsem zmínila implantáty, tak bych u tohoto tématu ráda zůstala o trochu déle. Vždyť implantáty jsou v dnešní době opravdu populární, a to z dobrého důvodu. Marek je tomu živým příkladem. Jednou jsme byli na horské túře a při svačině ho zradil jeho ořech - rozlomil mu zub. Cesta k implantátu byla nevyhnutelná a musím říct, že není moc úsměvná, protože se opravdu obával té procedury. Ale když už měl to malé titánové dílko v čelisti, byl z něj větší hrdina než kdykoliv předtím. Implantáty totiž dovolují zubům vypadat a fungovat skoro jako originály a mají dlouhodobou životnost. Rozhodně to stojí za zvážení, pokud hledáte dlouhodobou a kvalitní náhradu.

Proč je důležité pečovat o zubní náhrady

Ať už máte zubní most, protézu nebo implantát, je nesmírně důležité nezanedbávat jejich péči. Nejen že si tím prodloužíte jejich životnost, ale hlavně zajistíte, aby vaše ústa zůstala zdravá a nezavadila tam nepříjemná onemocnění. Například, pokud náhradní zuby nebudete čistit pravidelně a důkladně, mohou se začít tvořit bakteriální filmy, a to je pak jen krok k zánětu dásní a dalším problémům. Takže si pravidelnou ústní hygienu udržujte jako svůj svatý grál. A věřte, že štětec a zubní pasta bude vaše Excalibur v boji proti zubním potvorám.

Estetika a funkce zubních náhrad

Doba, kdy zubní protézy připomínaly spíše nástroj k vyvolání úsměvu než estetický a funkční prvek, je naštěstí dávno pryč. Dnešní zubní náhrady jsou tak dokonalé, že se dají téměř nerozeznat od skutečných zubů. A věřte, že správná funkce zubů je stejně důležitá jako jejich vzhled. Představte si, že byste nemohli správně kousat a žvýkat jídlo, anebo by vás to bolelo. To by byl teprve oříšek, co? Proto když vám zubař nabídne různé možnosti náhrad, vždy hledejte rovnováhu mezi tím, jak se vám nový zub bude líbit, a jak bude funkční.

Jak si vybrat tu správnou zubní náhradu

A tady to máme, konec konců přijde asi ten nejtěžší úkol – rozhodnout se, jakou zubní náhradu si pořídit. Nejprve bych vám poradila, abyste slyšeli na doporučení odborníků. Při hledání té pravé zubní náhrady je také dobré mít na paměti svůj životní styl a vlastní pohodlí. Například, jestli jste člověk, kterému dělá problém si vzpomenout na svůj mobil, nedržte v ruce pevný implantát, když vám zřejmě více vyhoví snímatelná protéza, se kterou se můžete vypořádat podle momentální potřeby. A jak už jsem zmínila, hledejte správný poměr mezi estetikou a funkcí. Je důležité, aby náhrada nejen vypadala dobře, ale aby byla i pohodlná a dokázala plnit všechny role, které od ní očekáváte. A samozřejmě, nezapomínejte, že některé náhrady mohou být dražší než jiné, takže i váš rozpočet hraje roli v tomto rozhodovacím procesu.

Závěrečné myšlenky

A tak máme za sebou pestrý výlet do světa zubních náhrad. Doufám, že jste si z tohoto článku odnesli nějakou tu poučnou informaci a že vám teď svět zubních náhrad přijde o něco míň tajemný. Nezapomeňte, že zuby jsou jako rodina – nejlépe fungují, když jsou všichni pohromadě a zdraví. A jestli jste si z tohoto odnesli jednu věc, tak ať je to, že náhrada zubu není nic, co byste měli odkládat. Je to jako s jarním úklidem, čím dříve začnete, tím lépe. Takže, jestli zrovna řešíte, co s chybějícím zubem, neriskujte a vydejte se za zubařem. Věřte mi, váš úsměv vám to vrátí!

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Jana Kopačková

Jana Kopačková

Jsem stomatologka se zvláštním zájmem o péči o zuby. V minulosti jsem působila v několika soukromých i veřejných stomatologických klinikách, ale nyní pracuji samostatně v Ostravě. Mým cílem je pomáhat lidem mít zdravější úsměv a lepší pochopení pro péči o oralní zdraví. Když nejsem v praxi, ráda píšu o tom, jak se starat o zuby a dělám to na svém blogu. Mimo to také ráda trávím čas se svými dětmi a naší kočkou Sněhová.

Komentáře

Odeslat komentář